lip 292012
 

Pierwotnie planowałem udostępnić wszystkie rodzaje API i ich implementacje na dedykowanej licencji. Licencja ta miała być bardzo liberalna, jednak z jednym bardzo ważnym zastrzeżeniem. Każdy kod zależny od API z założenia nie mógł być wykorzystany w innym programie niż Another Charts. Dzięki temu deweloperzy wtyczek mieli mieć wgląd do kodu przykładowych implementacji, co pozwoliłoby mi pokazać, jak takie wtyczki wyglądają w praktyce.

Z przyczyn prawnych i technicznych, stworzenie takiej licencji prawdopodobnie jest niemożliwe. A nawet jeśli to i tak do tej pory nie znalazłem w Polsce kancelarii prawnej, która byłaby w stanie taką licencję napisać.

Dlatego postanowiłem, że wszystkie rodzaje API będą docelowo udostępnione na licencji Apache. Implementacje Data Backend API i Data Source API także będą dostępne na tej licencji. Implementacje pozostałych rodzajów API będą integralną częścią programu, tj. będą podlegały EULA. Kodu jakiegokolwiek rodzaju API, jak i implementacji nie upublicznię, jednakże dokumentacja oczywiście będzie dostępna.

Licencja Apache pozwoli deweloperom na czerpanie korzyści z napisanych przez siebie wtyczek/programów. Jednak to czy w ogóle udostępnię API na licencji Apache, uzależnię od powodzenia przedsięwzięcia. Jeśli nie będę miał klientów, to muszę zabezpieczyć swoje prawa dla innych sposobów spieniężenia programu.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)