lis 132012
 

Wczoraj, 12 listopada 2012 r., po paru latach prac, wydałem pierwszą wersję beta programu Another Charts. Wersja beta jest jak najbardziej używalna, jednak posiada kilka drobnych niedoróbek. Dlatego licencję na wersję beta oferuję z upustem 50%, za 350 PLN zamiast 700 PLN. Każdy, kto kupi licencję na wersję beta, otrzyma darmową aktualizację do wersji stabilnej i aktualizacje w ramach pierwszej wersji (zobacz § 9 EULA).

Program testowałem w Windows XP, Windows Vista, Linux i Solaris 11. Nie mam dostępu do Mac OS X, więc nie jestem w stanie zapewnić, że program będzie działał w tym systemie operacyjnym. W razie jakichkolwiek problemów proszę pisać na forum. W Windows Vista, przy domyślnym Look & Feel, są problemy z maksymalizacją i minimalizacją okien wykresów. Gdy próbuje się zmaksymalizować lub zminimalizować jedno okno, pozostałe okna wykresów także są analogicznie zmieniane. W Windows XP, w oknach ustawień mogą być źle rysowane elementy combo box. W obu przypadkach zalecam wejście w menu File–>Settings i zmianę ustawienia „Look and feel” na „NIMBUS” (ładniejsze) lub „METAL” (wydajniejsze).

Jednocześnie upubliczniłem API do programu, przy pomocy którego można stworzyć jedną z siedmiu rodzajów wtyczek. W tej chwili API jest wydane na licencji GPLv3 i prawie w ogóle nie jest udokumentowane. Dokumentację kodu napiszę dopiero dla wersji stabilnej. Za to dostępne są źródła i w razie pytań służę pomocą na forum.

API można pobrać ze strony http://sourceforge.net/projects/ac-api/ lub z repozytorium Maven:
URL: http://mvn.tomaszpretki.pl/
Index URL: http://mvn.tomaszpretki.pl/.index

  4 komentarze to “Another Charts już w sprzedaży”

 1. Witam Panie Tomaszu

  Czy mozna mieć nadzieję na dalszy rozwój programu? Jakiś czas temu korespondowaliśmy. Wersja beta może być, ale bardziej zainteresowany byłbym wprowadzaniem własnych modeli, jeśli technicznie będzie to możliwe. A szczególnie robienie benchmarków z wielu instrumentów poprzez działania arytmetyczne. Zależy mi również na archiwizowaniu baz milisekundowych notowań do pliku z Dukascopy, aby można je było automatycznie online wykorzystać w Excelu i PowerPivot. Mam nadzieję, że Pana projekt nabierze tempa. Trzymam kciuki Pozdrawiam

  • Witam Panie Mariuszu,

   Dziękuję za zainteresowanie moim programem. Przez ostatnie 3 lata, z różnych względów, rozwój programu nie był znaczący. Dopiero 4 miesiące temu prace znów nabrały tempa. Zrobiłem już lepszy, wydajniejszy backend dla danych giełdowych, dzięki któremu można wczytać więcej danych do programu (myślę, że biję tu na głowę wszelką konkurencję) i wykorzystywać Another Charts do śledzenia notowań on-line. Bez tego rozwijanie jakichkolwiek innych funkcjonalności nie miałoby sensu.

   Obecnie pracuję nad wtyczką do ePromaka, systemu który posiada większość biur maklerskich w Polsce, aby mieć w programie notowania on-line GPW.

   Następnie planuję zająć się zmianą technologii w której wykonany jest program (z Java Swing na JavaFX). Dzięki temu będę mógł przygotować wersję programu na Androida. Jest to kolejna potrzebna zmiana, bez której nie ma sensu robić innych funkcjonalności. Myślę, że wtedy dopiero wydam pierwszą wersję stabilną i zajmę się rozwojem wersji 2.0 z funkcjonalnością tworzenia modeli.

   Nie mam gotowej kolejnej wersji beta z funkcjonalnościami oznaczonymi jako gotowe w harmonogramie (np. z wtyczką do Dukascopy). Raczej nie będę wydawał kolejnych wersji beta, tylko od razu pierwszą wersję stabilną, gdy będzie gotowa.

   Dziękuję za określenie Pańskich oczekiwań. Nie powinny być problemem, ale nie potrafię powiedzieć kiedy uda mi się je spełnić.

   Pozdrawiam,
   Tomasz Prętki

   • Witam Panie Tomaszu

    Czyli harmonogram rozwoju programu trochę zmienił się? Czy będzie jakaś aktualizacja harmonogramu? Będę odwiedzał Pana stronkę, ponieważ Pana program ma to do siebie, że może spełniać w przyszłości moje oczekiwania do badań, które trwają już kilka lat. Obecne programy na platformach są niefunkcjonalne z pewnych względów. Mam nadzieję na skalowalne i funkcjonalne narzędzie bardziej na stację roboczą, niż na androida. Będę w kontakcie.

    pozdrawiam
    Mariusz Chodzicki

    • Kolejność planowanych funkcjonalności do zrobienia ciągle się zmieniała na przestrzeni ostatnich lat. Ma na to wpływ kilka czynników, np. ilość czasu, który chciałbym i mogę poświęcić na rozwój programu, zmiany w technologiach przy pomocy których tworzę program, niepewność co do możliwości wykonania jakiejś funkcjonalności. Dlatego nie aktualizowałem harmonogramu. Postaram się to zmienić.

     Doskonale Pana rozumiem. Sam zajmuję się badaniem rynków, wykraczającym poza ogólnie znane metody i teorie. Od początku tworzenia programu przyświecała mi idea, aby nie był tylko gotowym zestawem funkcjonalności, ale jak najbardziej rozszerzalną platformą do tworzenia rozwiązań, jakie sobie tylko użytkownik wymyśli.

     Pozdrawiam,
     Tomasz Prętki

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)